Jak ocenić swoją wydolność z wykresów treningowych?

162 Przeczytano
Na pierwszy rzut oka - widać 3 powtórzenia o takich samych parametrach fizjologicznych - lecz to tylko pozory!
Na pierwszy rzut oka – widać 3 powtórzenia o takich samych parametrach fizjologicznych – lecz to tylko pozory!

Jakiś czas temu, byłam na warsztatach kolarskich gdzie można było się dowiedzieć kilku rzeczy. Dzisiaj podczas zrzucania obrazów do painta zauważyłam coś, o czym była mowa na tym spotkaniu.

A teraz przyjrzyjcie się ponownie obrazkowi i podpisom pod każdym z wykresów. Zwiększone tętno, kadencja i prędkość oznaczają, że wykonywałam zadanie zwane „młynkiem” – czyli pedałowanie z wysoką kadencją (> 105 obr/min). Dzisiaj ćwiczenie to trwało 3 minuty, powtórzone 3 razy. O ile wartości dwóch pierwszych powtórzeń są zbliżone (zarówno tętno jak i kadencja – prędkość na trenażerze nie ma aż takiego znaczenia) o tyle o trzecim już nie można powiedzieć tego samego. Tętno spadło i to o 10 ud/min, kadencja zbliżyła się ku minimalnemu progowi jakie wymaga „młynek”.

Co to oznacza?

Oznacza to zmęczenie danym treningiem lub brak koncentracji. U mnie w tym przypadku może być mowa o tym drugim, gdyż trening był stosunkowo krótki. Jednak w przypadku zmęczenia oznacza to tyle, że nie ma sensu się więcej spalać, bo z organizmu już więcej nie wyciśniemy, pora wracać do domu podjąć regenerację. Zmęczenie w treningu powtórzeniowym odznacza się zmniejszeniem wartości tętna, gdy je zbagatelizujemy – ciało odpowie nam już nieco bardziej dosadnie – dorwie nas „bomba”.

Zwracajcie uwagę na swoje tętno, to ocalicie trening :)

To tyle na dzisiaj, koniec mądrzenia ;)

Baba na Rowerze