SPD – czyli jazda z narkotykiem

95 Przeczytano

Każdy, kto bierze pod uwagę zainstalowanie swoich stóp do spd w ramionach korb rowerowych, na jedną z pierwszych opinii na jaką natrafia to fakt, że w spd pedałowanie jest bardziej efektywne poprzez wyeliminowanie stref „zero” czy też „martwych stref” w rytmie obrotu korbami.

Pedały zatrzaskowe i buty z systemem spd

Tylko że z tą eliminacją to nie taka prosta sprawa, bo nawet posiadając spd nie każdy umie prawidłowo pedałować. Ja na ten przykład nie umiem. W całym treningu to może 20-30% czasu się skupiam nad tym i pilnuję a resztę bierze w łeb prawidłowości.

No i te spektakularne gleby w moim wydaniu… Niczym ścięte drzewo bezwładnie na boki się walam, żadne tam wymyślne OTB (dla niewtajemniczonych „over the bar” – po polsku: lot przez kierownicę ;) ). I mimo tych upadków, mniej lub bardziej bolesnych, mniej lub bardziej błotnistych, tkwię w tym systemie uparcie. Co prawda śliskie korzenie czy luźne kamole wywołują we mnie uczucie jeżenia się włosów (nawet tych w powiekach) a przed oczyma widzę niczym na projektorze możliwe gleby – ale wciąż jeżdżę w spd.

Jako, że jestem technologiczną snobką (spojrzałam prawdzie w oczy ;) ), to zapewne pedały spd są dla mnie takim synonimem, elementem bycia „prawdziwym” kolarzem, takim „must have”. Nawet dla złagodzenia myśli, zastanawiam się nad kupnem ochraniacza na niegdyś złamany łokieć, który to wzmaga strach przed glebą postokroć.

Ochraniacz na łokieć G-Form

Nawet te głupie ochraniacze, kask tylko po to, żeby jeździć w spd. Czy ktoś mi może wytłumaczyć stan, w którym się znajduję? Czym i dlaczego się go je? Właśnie, ma ktoś z Was godne polecenia ochraniacze na łokcie? Nie toporne, właściwie to mają działać głównie na psychikę i ochronnie też ;)

Dzisiaj postanowiłam sobie, że na wiosnę muszę znaleźć sobie spokojne, niczym niezmącone miejsce, w którym będę ćwiczyć technikę jazdy. Najprostsze rzeczy, typu hopki, jazda na jednym kole… te elementy jednak nabierają innego smaku w spd :)

A Wy jak sobie radziliście i rozwiązaliście problem z spd? (pora ruszyć te komentarze!)

Baba na rowerze. Posted with WordPress for BlackBerry.