Jak prawidłowo zmienić bloki SPD?

bloki spd
161 Przeczytano

Gdy już masz za sobą ten okres, że przeszłaś / przeszedłeś na „zawodowstwo” i jeździsz w pedałach spd, to ten artykuł jest dla Ciebie.
Prędzej czy później przyjdzie czas na wymianę bloków. Każde bloki ulegają wytarciu, szczególnie szybko te w pedałach szosowych – z prostego powodu, bloki są zazwyczaj plastikowe. W przypadku pedałów Shimano są jeszcze dodatki gumowe na końcach pedałów. Nie wiem czy one służą łatwiejszemu poruszaniu się, ale ja zauważyłam istotny spadek przyczepności butów podczas schodzenia po schodach z rowerem w ręce, gdy odpadła mi jedna, a z czasem kolejne gumki. Zresztą, nie ostało się ich zbyt wiele po dwóch latach jeżdżenia szosą i łapaniu kadrów niemal wszędzie.

Co jest takiego trudnego w wymianie bloków?

Niby nic, ale…

nie ma nic gorszego w momencie, gdy zaszła konieczność zmiany SPD i po szybkim wykręceniu i wkręceniu (przecież to takie proste jest!) na pierwszej jeździe odczuwamy duży dyskomfort związany z innym ustawieniem stóp. W najgorszym razie skończy się na problemach z kolanem.

Oto jak odpowiedzieliście na pytanie zadane na facebooku

Niby jest to takie proste, ale nie do końca …

Sprzedam Ci pewien patent, który jest banalny i zaoszczędzi wielu prób w poszukiwaniu poprzedniego ustawienia bloków. Patent staje się szczególnie ważny w momencie, gdy bloki masz ustawione przez bikefittera i nie chcesz stracić tej pozycji lub dotychczasowe ustawienie bloków było dla Ciebie super wygodne.

Zanim zabierzesz się za odkręcanie śrubek, obrysuj markerem, białym długopisem lub zarysuj rysikiem stare bloki tak, aby po ich zdjęciu łatwo było zlokalizować ich położenie. Ołówek może nie być dobrym pomysłem, gdyż zanim założysz nowe bloki, powinnaś/powinieneś przetrzeć powierzchnię podeszwy szmatką.

Zabieramy się do przykręcenia nowych bloków, do czego wykorzystamy zestaw podkładek oraz śrubek z nowych bloków. Przed zakręceniem śrubek nasmaruj je smarem, aby zapobiec zapieczeniu.

Pamiętaj też, aby śrubki zakręcić bardzo mocno, ponieważ siły, jakie będziemy wkładać podczas sprintu przed wściekle atakującymi psami, czy przewracając się niemal na plecy na podjeździe >20% są nie z tej ziemi i bloki nie mogą się poluzować! Tak naprawdę, to powinniśmy kontrolnie po około miesiącu sprawdzić, czy śrubki się nie poluzowały i w razie potrzeby dokręcić. Ale czy ktoś o tym będzie pamiętał? Ja nie ;)

Owszem, można zdać się na brudną podeszwę, ale w bucie szosowym ona rzadko kiedy jest tak dofajdana, jak w MTB. I ten drobny krok, jak obrysowanie bloków zapobiegnie naszym odczuciom, że „coś jednak źle przykręciłam”.

Baba na rowerze