Zestawienie damskich butów szosowych

183 Przeczytano
Gdy wraz z nadejściem Nowego Roku postanowiłaś spróbować sił w zaawansowanym kolarstwie, wycisnąć więcej z możliwości, jakie daje system wpinanych pedałów, to ten wpis jest dla Ciebie.

O zaletach i wadach tego systemu nie będę się rozpisywać. To trzeba po prostu poczuć, a gwarantuję, że po pewnym czasie nie będziesz sobie wyobrażać jazdy bez systemu SPD. Przykładowe buty podzielę na trzy grupy: budżetowe, standard oraz profesjonalne. Nie daj się jednak zmylić nazwom. Tak naprawdę, ograniczają Cię tylko fundusze, jakie postanowiłaś przeznaczyć na obuwie kolarskie. Pamiętaj, że do tych butów trzeba kupić pedały z blokami, które mocuje się na podeszwie butów.

Nowy Rok ma też ten plus, że ceny butów niekiedy są mocno wyprzedażowe (zwłaszcza, gdy został ostatni model). Dlatego rozpiętość cen w butach jednej kategorii może być duża a w chwili, gdy czytasz ten artykuł, obuwia może nie być już na stanie.
Klikając na obrazek buta, zostaniesz przeniesiona do sklepu on-line, który posiada je na stanie.

Obuwie szosowe budżetowe

Obuwie z kategorii „budżetowe” charakteryzuje się przede wszystkim niską ceną (100 – 300 zł) oraz sztywnością podeszwy i wysokim komfortem. Obuwia takiego nie uświadczymy u osób dotkniętych zaawansowaną cyklozą, raczej są one przeznaczone dla początkujących lub podróżników. W tych butach można się przejść, jednak bloki, które stosuje się w rowerach szosowych, ze względu na ich gabaryty nie służą do chodzenia!

Shimano WR32 (145zł, cena regularna ~420zł)

buty Shimano WR32
Popularny model dla początkujących, charakteryzujący się trzema rzepami pozwalającymi dopasować buta do stopy oraz miękka podeszwa w stosunku do podeszwy carbonowej czy z włókna szklanego. Nie do odczucia dla nowincjuszek.

DMT Virgo Woman (302 zł, cena regularna ~432 zł)

buty DMT Virgo Woman
Obuwie o wyróżniającym się designie, w ponadczasowej bieli. Podobnie jak w powyższych Shimano, producent również zastosował trzy rzepy oraz podeszwę ze włókna szklanego (cechuje się dość wysoką sztywnością).

Mavic Tourmaline Womens (186zł, cena regularna ~500zł)


buty Mavic TourmalineObuwie dla osób, które zwiedzają świat na rowerze szosowym, dojeżdżają nim do pracy, lub po prostu cenią sobie możliwość przejścia się w butach szosowych bez głośnego stukania. Model ten obsługuje pedały „górskie”, więc jeśli nie zamierzasz kupować dodatkowych pedałów, buty te będą w sam raz dla Ciebie.

Obuwie standard

Grupę tych butów nazwałam standard, ponieważ w tej cenie (300-600 zł) otrzymujemy już zapięcie na klamrę oraz dwa rzepy, nieco sztywniejszą podeszwę (czasami trafi się carbonowa!), co pozwoli nam na nie marnowanie energii przy zachowaniu względnego komfortu. W grupie standard mamy też większy wybór kolorów, marki i buty te nadają się do ścigania lub treningów.

Mavic Echappe Elite (472 zł, cena  w zależności od koloru waha się między 450 a 470 zł)

buty Mavic Echappe EliteMaviki, które wpisują się w obecny trend – but wiązany na sznurówki, do tego za stabilność zapięcia odpowiada klamra. Producent wyposażył je w różne opcje z wyższych modeli, które sprawiają, że but idealnie przylega do stopy, podeszwa jest kombinacją włókna szklanego i nylonu dla zwiększenia sztywności. Występują w kolorze czarnym i białym (bez klamry i taniej).

BONTRAGER SONIC (548zł)

buty Bontrager SonicButy Bontragera, które zostały wyposażone w system wiązania BOA z wyższej półki, w towarzystwie dwóch rzepów i podeszwie z nylonu, która została specjalnie zaprojektowana na śródstopiu, tzw. Power Truss, czyli ażurowa konstrukcja dla lepszych osiągów.

Fizik R5B (576zł)

buty Fizik R5B Donna
Zaawansowany model w świetnej cenie. I ograniczonej kolorystyce antracytowo – różowej. Zapięcie w systemie BOA i jeden rzep, którego prawdopodobnie nie będziesz używać oraz sztywna podeszwa z nylonu wzbogacanego carbonem. Fizik słynie z butów wykonanych ze świetnych materiałów, są wręcz nie do zdarcia. Łatwe w utrzymaniu czystości i jednocześnie wygodne. Ostatnie sztuki w niewielu rozmiarach na całym świecie.

Nortwave Vitamin Womens (425 zł, regularna cena 850zł)

Vitaminki posiadają wszystko, czego potrzebuje zawodniczka – super lekki but na carbonowej podeszwie i wiązanie w systemie BOA. Charakteryzują się również świetną wentylacją. Świetna wyprzedażowa cena z klasy profesjonalnej.

Obuwie profesjonalne

W tej grupie nie ma miejsca na kompromisy. Liczy się sztywność, żeby nie marnować ani watta energii, lekkość oraz wygoda. Producenci zastosowali w tej klasie najwyższe materiały, co przekłada się na ceny ale możemy być pewni jakości wykonania.

S-Works 6 (cena 1499zł )

buty S-Works 6
Buty, które w peletonie wygrały wszystko. Boels Dolmans, drużyna Kasi Pawłowskiej wygrywa w tych butach. Jeździ w nich Peter Sagan i Rafał Majka. Większej reklamy chyba nie trzeba?

Fizik R4B Donna (860zł)

buty Fizik R4B Donna
Nie mogło tu zabraknąć tego modelu. Podświadomie odczuwam do tych butów jakąś chemię, a może to dzięki zasłyszanym opiniom o trwałości Fizików? Tym butom nie brakuje niczego. Oprócz bogatszej wersji kolorystycznej.

Bontrager Meraj (949 zł)

buty Bontrager Moraj
Jedne  z tańszych butów zawodniczych. Indeks sztywności 10/14, mogą się spodobać zwłaszcza właścicielkom Treków. Posiada wiązanie BOA i jeden rzep.

Sidi Wire Carbon Air Womens (1500zł)

buty Sidi Carbon Air Womens
W tych butach podbijał i nadal próbuje podbić świat Michał Kwiatkowski, czy jego kolega z drużyny Chris Froome. Dzisiaj jeżdżą w nich dziewczyny z MAT Atom Deweloper czy Gienia Bujak. Dlaczego nie miałabyś się poczuć, jak wielcy kolarze tej epoki? Te buty mają wszystko, co mogą mieć buty w tej klasie, tylko w wersji dla kobiet.

Podsumowanie

Większości butom brakuje jednego – bogatej palety barw. Mam już buty białe i skrycie rozglądam się za innym kolorem butów nr 2. Wielbicielki różu nie powinny narzekać na wybór, zaś na odważne kolory typu pomarańczowy, niebieski czy fluo to nie ma co liczyć, chyba, że w męskich wydaniach (dobry wybór dla kobiet z szerszymi stopami). Zakres cenowy jest szeroki i to tak naprawdę on determinuje piękno obuwia. Tutaj świetnie sprawdza się równanie:

drogie buty = ładne buty

Piękno pojęciem względnym, ale jeszcze nie spotkałam osoby, która wzdycha do butów za 300 zł :)