Jak bardzo tego chcesz? Recenzja książki.

with Brak komentarzy

Nakładem wydawnictwa Inne Spacery ukazała się książka Jak bardzo tego chcesz. Psychologiczny model zwyciężania autorstwa Matta Fitzgeralda. Łasiłam się na tą książkę od momentu jej wydania, jednak trochę się to przeciągnęło w czasie, aż w końcu zażyczyłam sobie ją pod choinkę.

zdjęcie okładki książki
Okładka recenzowanej książki, z motywującą zakładką

Tytuł książki sugeruje kawał czytadła, w psychologicznym języku na temat zwyciężania. Zwyciężania nad własnym bólem, dzięki czemu najlepsi sportowcy są… najlepsi. Książka ma około 320 stron treści, które zostały podzielone na 12 rozdziałów, podzielonych głównie na 3 sporty: bieganie, triathlon i kolarstwo.
Miałam wrażenie, że 10 rozdziałów było o bieganiu a dwa o rowerze i trochę mnie to krzywdziło. Wiecie, jak jesteśmy maniakami roweru, to nie chcemy czytać o bieganiu, nawet jeśli sytuacje, które są opisywane zdarzają się również „u nas”.

Treść rozdziałów zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Każdy z nich zaczynał się od opowieści o danym momencie kariery pewnego sportowca (z tych kolarskich byli to: Greg LeMond, Cadel Evans i Thomas Voeckler, których opisane perypetie miały miejsce w czasie Tour de France), następnie przechodziło do preludium, którym był kryzys w osiągnięciach, po czym nastąpiło płynne przejście do badań i konkluzji oraz powrót do opisywanej historii i (nie zawsze) szczęśliwego zakończenia. Fragmenty te zostały napisane w taki sposób, jakby autor książki w danym momencie był obok bohaterów, co sprawia, że książkę tę się po prostu łyka w całości.

zdjęcie opisu książki
Na zachętę opis książki

Jest to książka skierowana do sportowców, poszukujących motywacji lub chcących po prostu zgłębić wiedzę na temat psychologii zwyciężania nad słabościami oraz rywalami. Do tego, autor książki jest takim rodzajem buforu, który pozwoli zapobiec rozczarowaniu, jakie miało miejsce po spowiedzi Armstronga (grupowe żalenie się i niszczenie jego motywacyjnej książki). Kilkanaście spójnych akcji, różnych bohaterów, dzięki którym nie będziemy musieli się utożsamiać tylko z jednym konkretnym. Jako ciekawostkę dodam, że jedna z historii dzieje się w Bydgoszczy.
Spokojnie może ją przeczytać również aspirujący trener, który zrozumie pewne mechanizmy zachodzące w głowie zawodnika, co czasami pozwoli uniknąć piętrzenia się problemów.

 

Ocena końcowa:

Treść: 5
Format/druk: 5 (miękka okładka)
Cena: 5 (39.90 zł)